Brabander to największy żaglowiec Litwy.
Jest dwumasztowym szkunerem urejonym o długości całkowitej 36 metrów. Został zbudowany przez stocznię Dricon w miejscowości Drimmelen w Holandii, w celu szkolenia tamtejszej młodzieży. Stępkę położono w 1977 roku, wodowanie miało miejsce dwa lata później. Takielunek jest dziełem biura Spencer Rigging mającego siedzibę w Cowes na wyspie Wight. Nazwa jednostki, która do służby weszła w 1980 roku, nawiązuje do regionu Braband w Niderlandach.
Od 1 listopada 2006 roku armatorem szkunera jest Uniwersytet w Kłajpedzie. Litwini zdecydowali się pozostać przy pierwotnej nazwie żaglowca. Po podniesieniu żółto-zielono-czerwonej bandery statek ruszył w rejs z Holandii do nowego portu macierzystego. Już w dziewiczej podróży litewska załoga została poddana prawdziwie morskiej próbie, gdy na Bałtyku rozszalał się sztorm. Na szczęście po 9 dniach żeglugi udało się bezpiecznie dotrzeć do Kłajpedy.
Brabander odbywa rejsy szkoleniowe ze studentami oceanologii, hydrologii, a nawet archeologii podwodnej. Jest też przystosowany do prowadzenia badań dna morza z użyciem sonaru. Stalowy kadłub żaglowca pomalowano w charakterystyczny sposób z czarnym pasem imitującym otwory strzelnicze. Jest częstym gościem zlotów i imprez żeglarskich na Bałtyku, zwykle bierze także udział w regatach The Tall Ships Races. Co ciekawe, w 2009 roku Brabander pojawił się na znaczku pocztowym emitowanym na Litwie.
W 2018 roku litewscy harcerze na jego pokładzie urządzili rejs pod nazwą SAIL4INDEPENDENCE w celu uczczenia setnej rocznicy niepodległości swojego kraju. Odwiedzili kilka bałtyckich portów, w tym Gdańsk, Gdynię, Kołobrzeg i Darłowo. By symbolicznie podkreślić wspólną przeszłość obu państw, do załogi dołączyło kilkoro polskich harcerzy.
b
36 m
szkuner urejony
1979
Drimmelen (Holandia)